Въвличане и покръстване в тайнството на AI

Автори

  • Доц. д-р Веселин Караатанасов ФНОИ към СУ "Кл. Охридски" Автор

Ключови думи :

AI, изкуствен интелект, изключителен интелект, изключен интелект, музика, изкуства, образование, информационна парадигма

Абстракт

Подзаглавието на тази статия, макар подправена с щипка иронично намигане към la cuisine française (френската кухня), няма нищо общо с нея и е скромна метафора, обърната към онези, които търсят подслон от надвисналите „облачни масиви“, там, дето витае гръмовержецът на ръкотворния и безплътен нечовешки разсъдък. Казано без всякакъв патос и мега-накратко – AI.

 

            През последните десетилетия ставаме свидетели на това как дигитализацията се превърна в хегемон и ултимативен инструмент за манипулационно посредничество в общуването и разпръскването на новини и куриози, включващи прокламирането на целенасочени убеждения по всевъзможни теми от битието до такива на глобално равнище. Едни от тях субективно биха могли да бъдат определени като правдиви, докато други – противоречиви, казано по-внимателно и с придържане към добрия тон. Разбира се, дефиницията зависи от гледището на преобладаващата и диктуваща „благоприятната линия“ политическа конюнктура.

 

            Отвъд полезните нововъведения и предлагането на необозрими хоризонти в резултат на целия този технически напредък и в контраст на отминалите епохи под прицела на бясната цифровизация на информационния терен попадат и поведенческите норми, и пазарните правила, и дори спекулационните прогнози за „здравословното“ ни (или не чак до там) светло бъдеще. Идеалите от всякакъв характер също са подложени на тези турбулентни въздействия – от напредничавите и човеколюбивите, до пожертваните в името на слугинажа, превиващ гръб пред високомерната суета на затворени елитаристични кръгове и вменяващи конформизъм, отказ от критична аналитичност и загърбване на родовата памет в името на лесно постижими цели, или такива, водещи до интелектуален геноцид сред широките и не до там образовани маси.

Авторска биография

  • Автор: Доц. д-р Веселин Караатанасов, ФНОИ към СУ "Кл. Охридски"

    Доц. д-р Веселин Караатанасов е преподавател в катедра „Музика и мултимедийни технологии“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата на СУ „Св. Кл. Охридски“. Титуляр е на дисциплините инструментознание, електроакустични и дигитални музикални инструменти, музикален анализ, компютърен нотопис и приложна оркестрация. Понастоящем е главен редактор на годишник „Книга изкуства“ на СУ. Основните му интереси са в сферата на нотната гравюра, симфоничната оркестрация, аранжимента и клавирната транскрипция. Двамата заедно с главния редактор на най-големия музикалноиздателски консорциум Schott Music GmbH & Co. KG, Mainz – доц. д.н. Андреас Краузе, споделят най-високото отличие на Германската асоциация на музикалните издатели “Best editioin”.

Файлове за сваляне

Публикуван

2025-02-03

Брой

Раздел (Секция)

Статии