Социалният характер – теоретични и приложни аспекти

Заглавие: Социалният характер – теоретични и приложни аспекти

 Автор: Пламен Минчев

Издателство: Университетско издателство „Св. Климент Охридски“

ISBN: 978-954-07-5108-5

Година: 2021

В монографията се разглежда концепцията за социалния характер на Ерих Фром. Прави се анализ на образуването на българския социален характер и се разглежда животът на българите и българските турци. Проучени са и са описани различните изследвания на социалния характер, проведени в целия свят. Изследването се фокусира върху учители –  българи и български турци, и цели да установи има ли разлики в техния социален характер (общия характер за една група или народ) и какви са те. Проведени са дълбинни психологически интервюта с учителите.  Анализът на интервютата се фокусира върху няколко основни точки: отношения с родителите, отношения към децата, отношения към мъжете или жените.

Щастие и удовлетвореност от живота: в търсене на пътя към себе си

Заглавие: Щастие и удовлетвореност от живота: в търсене на пътя към себе си

 Автори: Диана Бакалова, Маргарита Бакрачева, Бистра Мизова

Издателство: Колбис

ISBN: 978-619-7284-02-7

Година: 2015

 Мотивацията за създаването и издаването на тази книга е свързана с дългогодишното изучаване на щастието и удовлетвореността от живота. Независимо от многобройните изследвания в областта, ние сме се постарали да предложим по-обхватен и комплексен подход, като се основаваме на смесената количествено-качествена изследователска стратегия. В първа глава са представени теоретичните подходи към психичното благополучие и състоянието на съвременните изследвания в областта у нас и в чужбина. Във втора глава са изложени резултатите от проведени авторови изследвания, ориентирани към прилагане на количествено-качествената стратегия. Те описват начина, по който хората у нас възприемат и осмислят щастието, удовлетвореността от живота и психичното благополучие и какво е водещо в индивидуалната оценка и представа за начина, по който се чувстват. В последната, трета глава са предложени някои техники, които са научнообосновани и лесно приложими и имат за цел да подпомогнат индивида в търсенето на път към щастие и жизнена удовлетвореност, респ. към цялостно психично благополучие.

Книгата е предназначена за широк кръг от читателската аудитория – студенти, изследователи, практици и изобщо за всички, които си задават въпроси и търсят отговори за щастието и удовлетвореността от живота.

Живот в условията на криза (COVID-19) / Живот в условията на криза (COVID-19), Вълна 2) / Адаптация на университетските преподаватели към работа от разстояние

Заглавие: ЖИВОТ В УСЛОВИЯТА НА КРИЗА (COVID-19)

Автори: Маргарита Бакрачева, Милен Замфиров, Цецка Коларова, Екатерина Софрониева

ISBN: 978-619-91067-4-7

Година: 2020

Заглавие: ЖИВОТ В УСЛОВИЯТА НА КРИЗА (COVID-19, ВЪЛНА 2)

Автори: Маргарита Бакрачева, Милен Замфиров, Цецка Коларова, Екатерина Софрониева

ISBN: 978-954-8846

Година: 2021

Заглавие: АДАПТАЦИЯ НА УНИВЕРСИТЕТСКИТЕ ПРЕПОДАВАТЕЛИ КЪМ РАБОТА ОТ РАЗСТОЯНИЕ

Автори: Маргарита Бакрачева, Милен Замфиров, Цецка Коларова, Екатерина Софрониева, Мартин Ценов

ISBN: 978-619-91067-5-4

Година: 2022

В  три изследвания през изминалите две години се постарахме да изведем   някои примери за успешна адаптация  по време на криза. Към позитивните промени преходът е лесен, за щастие забравихме за маските, но активното припомняне и прилагане на това, което ни е помагало преди, може да послужи за по-ефективната себерегулация и днес, и в бъдеще. Това е целта, която си поставихме, обобщавайки резултатите – очертаване на тенденции, които да ни припомнят това.

Статуси на психосоциална и национална идентичност, ценности и субективно психично благополучие в юношеска възраст

Заглавие: Статуси на психосоциална и национална идентичност, ценности и субективно психично благополучие в юношеска възраст

 Автори: Красимира Байчинска, Маргарита Бакрачева, Савка Савова

Издателство: Академично издателство „Проф. Марин Дринов“

ISBN: 978-954-322-256-8; COBISS.BG-ID – 1231138532

Година: 2009

Тази книга съдържа щрихи от психологическия портрет на съвременните български юноши, свързани със статуса на тяхната психосоциална идентичност и особеностите на субективното им психично благополучие. Значимостта на проведените от нас изследвания лежи не само в научноизследователски план. Показани са възможностите за приложение на статусите на психосоциална идентичност в психологическата, педагогическата и консултативната практика. Анализирана е връзката на отделните статуси на психосоциална идентичност с проявите на дезадаптивно поведение в юношеска възраст. Очертани са и възможностите за използване на статусите като начален и краен етап в апробирани от нас целенасочени превантивни и корективни програми. 

Многото лица на Аз-а (образ за себе си в съвременната реалност)

Заглавие: Многото лица на Аз-а (образ за себе си в съвременната реалност)

Автор: Маргарита Бакрачева, Манол Манолов

Издателство: Колбис

ISBN: 978-619-7284-30-0

Година: 2019

Тази монография е предназначена за психолози, педагози, социални работници, студенти и всички, които се интересуват от въпросите, свързани с изграждането и поддържането на образа за себе си. Направили сме опит да очертаем портрета на съвременните български юноши и младежи от гледна точка на личностната им ориентация и предпочитания, жизнен смисъл и важни за тях аспекти в съвременната динамична действителност. Представяме резултатите от няколко изследвания, обединени от три основни изследователски въпроса: какво вълнува, тревожи и интересува младите хора в България днес, има ли промени в начина и темпа на изграждане на цели, ценности и идентичност, какви интегративни насоки можем да предложим за ефективно взаимодействие с младежите.

Проактивен майндфулнес – пътища към психично благополучие и процъфтяване

Заглавие: Проактивен майндфулнес – пътища към психично благополучие и процъфтяване

Автор: Маргарита Бакрачева

Издателство:  Университетско издателство „Св. Климент Охридски“

ISBN: 978-954-07-5081-1

Година: 2020

Монографията разглежда проактивния майндфулнес в перспективата на позитивната психология и концепцията за процъфтяването. Себерефлексията в когнитивен, афективен поведенчески план, проак­тивното приемане на външните промени и активната нагласа към верифици­ране на направените избори са свързани с различни копинг стратегии, всяка една с максимална адаптивност спрямо личните предпочитания и услови­ята на конкретната ситуация. Различните слоеве, на които са разположе­ни вътрешните и външните промени, и тяхното взаимодействие обуславят необходимостта от разпознаването им с цел ефективното им управление. Стремежът е не към търсене на хипотетични идеални състояния на хедони­зъм или евдемония, а към поддържане на баланса между изживяването на момента и свързаното с това удоволствие във връзка със, а не противопоста­вено на жизнения смисъл. Себерефлексията и активната насочена себеосъз­натост осигуряват адаптация и могат да тушират дефицитите във всяка една жизнена сфера и да осигурят по-благоприятно общо ниво в хедонистичния и евдемоничния спектър и да се стимулират и допълват взаимно.

Идентичността в 3 стъпки: статуси на идентичност и интимност, удовлетвореност от живота и щастие в зряла възраст

Заглавие: Идентичността в 3 стъпки: статуси на идентичност и интимност, удовлетвореност от живота и щастие в зряла възраст

Автор: Маргарита Бакрачева

Издателство: Парадигма

ISBN: 978-954-326-104-8

Година: 2009

Книгата представя част от изследване на развитието през целия живот с основен акцент идентичността и интимността – кои са отговорите на въпроса кой съм аз, каква е степента на  постигната истинска, психологическа интимност, която поддържаме с близките си хора и доколко сме удовлетворени. Всичко това е свързано и с апробирането на техники и консултативната програма „Идентичността в три стъпки“,  насочена към специфичните потребности и проблеми относно решаването на всяка от кризите на психосоциално развитие.

Идентичност и справяне със стреса

Заглавие: Идентичност и справяне със стреса

Издателство: Колбис

ISBN: 978-619-7284-17-1

Година: 2017

Представеното изследване е опит за очертаване на различните пластове и сфери, които описват промените в поведенията, насочени към поддържане и трансформиране на идентичността и копинг стратегиите и проследяване на мястото на вътрешни и външни фактори. В приложен аспект резултатите подчертават силната динамика и ежедневното преформулиране в процеса на избори, определящи общото психично благополучие. Развиването на умения за разпознаване и управление на индивидуалните реакции може съществено да подобри степента на удовлетвореност и възприемане на живота като изпълнен със смисъл и жизнена цел и психичното благополучие като цяло. По пътя на себерефлексия успешното реактивно поведение може да се превърне в проактивно, компонент от оптималната идентичност.

Въпросите, на които търсим отговор, в книгата, са: В каква степен индивидуалните характеристики определят избираната идентичност и копинг стратегии? Какво е влиянието на възприеманата среда върху общата самоопределеност и начин на справяне със стреса? Може ли идентичността да определя избираното копинг поведение? В каква степен копинг стратегиите променят или влияят на идентичността? Какви характеристики на идентичността и копинга карат хората да се чувстват удовлетворени и изпълнени с жизнен смисъл?

Заучена безпомощност и самосаботиране

Заглавие: Заучена безпомощност и самосаботиране

Автор: Маргарита Бакрачева

Издателство: Университетско издателство “Св. Климент Охридски”

ISBN: 978-954-07-5378-2

Година: 2022

Представеното изследване на заучената безпомощност и самосаботирането е допълнителен щрих към предишните изследвания на копинг стратегиите във връзка с психичното благополучие и постигането и поддържането на оптимална лична себеефективност. Всяка реакция се разглежда през призмата на ситуативен опит за поддържане на баланса в транзакцията индивид–среда и от гледна точка на ефективността и неефективността. Очертаните резултати разкриват какво е най-адаптивно за конкретната ситуация по време на провеждане на изследването. Заучената безпомощност и самосаботирането имат неадаптивна защитна функция и водят до по-ниска лична ефективност и преживявано благополучие, но ефектът им се опосредства от себевъзприемането и активното осмисляне на възможностите. Важен акцент е и намирането и поддържането на смисъл в различните жизнени сфери, за да не се преживява криза, която е свързана с търсенето на смисъл на живота в условия на несигурност и компрометирано възприемане на възможността за контрол, които не благоприятстват това. Общата поддържана концепция е, че процъфтяването може да бъде научено и постигнато, а основната рамка, която фасилитира това, е проактивният майндфулнес – активната себерефлексия и отчитане на препятствията и възможностите на средата и всяка една ситуация и проактивно поведение. В тази посока са допълнени и пътищата към процъфтяването.

Слънчева педагогика

Заглавие: Слънчева педагогика

 Автор: Александър Ранев

Издателство: Изток-Запад

ISBN 978-610-01-0142-0

Година: 2017

Александър  Ранев е доктор по педагогика на Софийския университет. Преподавател е в катедра „Социална педагогика и социално дело“ към ФНОИ на СУ „Св. Климент Охридски“. Води лекции и упражнения по педагогика, теория на възпитанието, мениджмънт на класа, работа с деца с поведенчески затруднения и др. Практическия си опит обогатява, работейки като възпитател в училище за деца с увреден слух, чрез работа с деца с поведенчески и емоционални затруднения, социални услуги за младежи от домове и институции. Организира и провежда обучения на специалисти, работещи с деца. Автор е на публикации в страната и чужбина.

Увлечени от бляскавите изкушения на глобализацията, днес все по-лесно губим връзките с автентичните си корени, подменяйки ги с лесно постижимите техни сурогати. Затова всяко интелектуално усилие, което ни връща към дълбините на нашата многолика духовност, заслужава специално признание. Със своя холистичен поглед към живота, творчеството и наследството на Петър Дънов, Александър Ранев легитимира смисъла и мястото на една оригинална българска педагогика, която мнозина разпознават, но малцина познават в дълбочина.

проф. Силвия Николаева
СУ „Св. Кл. Охридски”

Този труд е резултат от продължителен и последовател научен интерес на гл.ас. д-р Александър Ранев. Той е плод на желанието му да опише и да предостави системно от позициите на академичен учен и университетски преподавател възгледите на Петър Дънов за възпитанието и образованието като възможности за духовно-нравствено хармонично развитие на човека. Философията и приносът на Петър Дънов са били винаги във фокуса на обществения интерес, но и повод за полемика, противоположни мнения или отхвърляне. Неговите послания и завети са следвани от много негови привърженици у нас и по света, а педагогическите му възгледи са обсъждани на академично равнище в различни Университети и научни организации в България. Авторът си е поставил задача, която е реализирал на високо академично равнище, но поднесено достъпно, четивно и премерено.

Проф. д-р Нели Бояджиева
СУ „Св. Кл. Охридски”