ФОРМИРАНЕ НА ЛИТЕРАТУРНИ УМЕНИЯ И СТИМУЛИРАНЕ НА ТВОРЧЕСКИТЕ ЗАЛОЖБИ У УЧЕНИЦИТЕ ОТ III КЛАС ПРИ ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ И ИЗПОЛЗВАНЕ НА ВИРТУАЛНА УЧЕБНА СРЕДА

Автори

  • Вероника Рачева

Ключови думи :

литературни умения, виртуална класна стая, синхронно виртуално преподаване, начална училищна възраст

Абстракт

В настоящата статия са представени възможностите за формиране на литературни умения и за стимулиране на творческите заложби на третокласниците във виртуална учебна среда, комбинираща асинхронна и синхронна форма на преподаване и учене. Представено е кратко теоретично проучване за спецификите на виртуалните учебни среди и основните аспекти на формирането на литературни умения в начална училищна възраст. За да се анализира поставеният въпрос, през втория срок на учебната 2019/2020 година е проведено изследване с 26 ученици от III клас, които участват в клуб по извънкласно четене, реализиран в дистанционна форма на обучение чрез използването на Google Classroom. Основните изводи от изследването показват, че комбинацията от синхронна и асинхронна виртуална учебна среда има потенциала да подобри литературните умения на третокласниците, да стимулира самостоятелната им работа и творческа изява, да развие дигиталните им компетентности.

Авторска биография

  • Вероника Рачева

    Доктор по „Теория на възпитанието и дидактика“, защитила своята дисертация във Факултета по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ) на СУ “Св. Климент Охридски“.

    Научните й интереси са в областта на прилагането на ИКТ в образованието, разработването на методики за синхронно виртуално преподаване и смесен тип обучение.
    ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-8947-2682

    E-mail: vracheva@proznanie.bg

Файлове за сваляне

Публикуван

2020-08-22

Брой

Раздел (Секция)

Добри педагогически практики