СОЦИАЛНИТЕ УСЛУГИ В ОБЩНОСТТА В УСЛОВИЯТА НА ИЗВЪНРЕДНО ПОЛОЖЕНИЕ
ДОКЛАД ОТ ПРОУЧВАНЕ
Ключови думи :
пандемията COVID 19, социални услуги за почасова подкрепа, социална работа с деца и семейства в риск в извънредно положение, нови практики в социалната работаАбстракт
Ограниченията във връзка с пандемията от COVID 19 засегна в много голяма степен работата на социалните услуги, които предлагат почасова подкрепа, тъй като основният модел на реализирането им е чрез индивидуални и групови срещи с хората, основно в сградите на услугите или в определени случаи в домовете на потребителите, над 50 % от работното време е именно в непосредствен контакт чрез провеждането на срещи лице в лице. Това са центрове, които предлагат главно информиране, застъпничество, консултиране, психологическа подкрепа, психо-социално придружаване, училищна подкрепа, терапевтични дейности, съобразно нуждите на децата или на техните родители. В тези центрове се въведе забрана за посещение от потребителите чрез писма от централната и местната власт. Не е достатъчно ясно как са реорганизирали работата си и представлява интерес да бъде проучено, още повече, че както стана ясно, тези практики ще трябва да се продължават и в бъдеще.
Докладът представя резултатите от проучване на предизвикателствата пред социалната работа с деца и семейства в риск в ситуацията на извънредно положение, което е проведено чрез онлайн въпросник и дълбочинни интервюта с ръководители на социални услуги за деца и семейства в риск. Методологията е разработена от екип от експерти от Катедра “Социална педагогика и социално дело” на СУ “Св.Кл.Охридски” и от Институт по социални дейности и практики. Целта на изследването е да проучи актуалните практики в социалните услуги и да очертае възможни препоръки за адаптиране на социалната работа към една бъдеща продължаваща ситуация на социална дистанция. Проучени са отношението на специалистите към кризата и нейното влияние върху тяхната работа; изнамерените начини на справяне, въведените нови практики; предложенията за промяна в работата им, с оглед осмисляне на бъдещата социална работа в тези условия.