Етични норми
Настоящите етични норми целят въвеждането на добри практики и спазването на етика на взаимоотношенията между авторите, редакторите и рецензентите, както и осъзнаването на отговорността пред читателите на списанието и научната общност.
Етичните правила при издаване на Списанието „Специална педагогика и Логопедия“ се основават на нормите на Етичния кодекс на академичната общност на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ https://www.uni-sofia.bg/index.php/eng/content/download/155466/1421618/version/3/file/Et., както и с основните практики на Committee on Publication Ethics COPE https://publicationethics.org/core-practices .
Задължения на главния редактор
Главният редактор представлява списанието пред всички външни и взаимосвързани институции и лица. Той отговаря за облика на списанието, неговото развитие, координацията между членовете на редколегията, авторите, рецензентите и външни лица.
Главният редактор следи за съблюдаването на етичните правила при издаване на сп. „Специална педагогика и Логопедия“ и информира за тях всички засегнати лица. Той отговаря за това авторите, рецензентите и редакторите да бъдат информирани за своите отговорности.
Главният редактор определя отговорните редактори за всеки брой, като ги избира на ротационен принцип от Борда на редакторите. Контролирайки процеса на този избор, постъпилите ръкописи и избора на рецензенти, главният редактор избягва ситуации на конфликт на интереси.
Главният редактор съвместно с отговорните редактори отговаря за процеса на рецензиране и приемане/отхвърляне на ръкописите, за съдържанието и техническото оформлението на всеки брой, както и за разпространението му. Той се задължава да запазва поверителността на постъпилите ръкописи и рецензии, като не ги коментира пред трети лица и спазва законите за авторското право.
В случаите на предполагаемо или доказано научно противоречие, измама или плагиатство главният редактор в тясно сътрудничество с отговорните редактори и при необходимост членове на Борда на редакторите, предприема необходимите мерки за изясняване на ситуацията. При необходимост се публикува уточняващо съобщение или при тежки нарушения се оттегля засегнатият ръкопис.
Главният редактор има право да публикува в списанието единствено в рубриките без научно рецензиране.
Задължения на Борда на редакторите
Бордът на редакторите включва специалисти в областта на специалната педагогика и логопедията от различни научни звена в България и в други държави. Членовете на Борда са минимум 7 човека и от тях поне 50% + 1 са извън състава на СУ „Св. Кл. Охридски“. Тяхното участие допринася за специализирания научен облик на списанието, за неговото разпространение, за неговото развитие и утвърждаване в съответствие с всички правила на етиката в научната журналистика.
Отговорност на членовете е да осъществяват надзор и да споделят своята позиция за развитието на списанието с главния редактор и останалите членове на Борда на редакторите.
За всеки брой на списанието, главният редактор определя двама членове на Борда на редакторите като отговорни редактори на броя.
В случай, че член на Борда на редакторите не е отговорен редактор за даден брой на списанието, той може да се включи в него като автор или като рецензент. В тези случаи, главният редактор и отговорните редактори не го включват в обсъждания по съдържанието, организацията и рецензирането на броя, като запазват анонимността на автори и рецензенти.
В случай, че член на Борда на редакторите е автор в даден брой, неговият ръкопис се публикува в раздел „Страници на редакторите“. По преценка на главния редактор и отговорните редактори, такава научна публикация може да премине процес на двойно сляпо рецензиране и да бъде публикувана в специализираните научни раздели. За да се гарантира анонимността на рецензирането, рецензентите задължително са специалисти извън редакционната колегия и поне един от тях е външен за научното звено, в което работи авторът.
Задължения на отговорните редактори
Отговорните редактори се избират от членовете на редакционната колегия на списанието на ротационен принцип. За всеки брой се назначават двама отговорни редактори.
Отговорните редактори се отнасят с уважение към всички автори, рецензенти и колеги, с обективност към постъпилите ръкописи и със съзнание, че публикуването на съответните трудове има характера на правен акт с голямо значение за учените и техните читатели. Те се задължават да не коментират пред трети лица постъпили/отхвърлени ръкописи, оценки в рецензиите, техните автори и възникнали в процеса на работа върху броя ситуации.
Съвместно с главния редактор те отговарят за избора на рецензенти, избягването на ситуации на конфликт на интереси, връзката между авторите и рецензентите и одобряването за публикуване на постъпилите статии. Те трябва да се уверят, че постъпилият материал не е предложен за публикуване или публикуван в друго издание, че не носи елементи на плагиатство. Те са длъжни да запазят анонимността на авторите и рецензентите в процеса на рецензиране, да спазват законите за авторското право на постъпилите ръкописи.
Приемането на постъпилите за публикуване научни статии се извършва на базата на оценката на рецензентите, съобразяване с издателската политика, етичните правила на списанието и законите.
Отговорните редактори съвместно с главния редактор оформят съдържанието на броя и се грижат за неговото популяризиране и разпространение.
Отговорните редактори на броя имат право да публикуват в списанието единствено в рубрики без научно рецензиране като „Страници на редакторите“, „Нови книги“ и др. Те не могат да бъдат рецензенти на научни статии в съответния брой.
Задължения на рецензентите
За рецензенти на постъпилите ръкописи могат да бъдат поканени учени- специалисти в съответната научна тематика. Такива могат да се изберат от членовете на редакционната колегия само в случай, че те не са отговорни редактори на броя. За всяка научна статия се определят по двама независими рецензенти. В случай на разминаване в оценките на двамата рецензенти (едната е положителна, а другата е отрицателна) се търси мнението на рецензент-арбитър, чието мнение е окончателно.
Рецензентите се задължават да приемат ръкописите като поверителни документи, които не трябва да бъдат показвани или обсъждани с други лица. Те нямат право да ги използват за целите на изследвания без съгласието на авторите. Това се отнася и в случай на отхвърляне на покана за рецензиране.
Рецензентите приемат поканата за рецензиране като декларират липса на конфликт на интереси с предложения им текст и се съгласяват с предложените сроковете. При обратните обстоятелства или усещане за неквалифицираност за рецензиране на ръкописа, рецензентите е необходимо да уведомят главния и/или отговорните редактори, за да дадат възможност за избор на друг рецензент.
Двойното сляпо рецензиране дава възможност на рецензентите за обективност на решенията. В своята работа рецензентите използват компетентостите си по темата на ръкописа, прилагат обективност, проследяват спазването на изискванията на списанието, както и се водят от желанието за високо качество и евентуална възможност за подобряване на постъпилите ръкописи. Изводите е необходимо да се формулират ясно и с конкретика и аргументи, които да помогнат да авторите да подобрят текстовете си. Не се допуска лична критика към авторите.
Задължения на авторите
Авторите трябва да гарантират, че са реални участници в процеса на проведеното изследване и съставянето на ръкописа, тъй като носят обществена отговорност за съдържанието му.
Съдържанието на ръкописите трябва да е оригинално и авторско, като е недопустимо то да е вече публикувано или едновременно предложено за публикуване в други списания. Авторите трябва да гарантират, че са се съобразили с авторското право на всички използвани източници, като са ги посочили коректно в текста. Плагиатството във всичките му форми се оценява като неприемливо и неетично.
Авторите се задължават да предоставят само коректни данни от изследвания, както и да ги представят в тяхната пълнота или с необходимите препратки, така че те да могат да бъдат повторени от други автори. Авторите трябва да могат да отговорят с доказателствен материал на въпроси на рецензентите или на други учени- читатели за проведените изследвания. При откриване на грешка или неточност, авторът е длъжен незабавно да уведоми редакторите.
В процеса на двойно сляпо рецензиране авторът е активен участник, който се задължава да отговаря своевременно на възникнали въпроси и уточнения, както и в поставени срокове да направи предложените корекции и да изпрати отново материала си.