ДВА РАННОВИЗАНТИЙСКИ КАПИТЕЛА С ФИНО НАЗЪБЕН АКАНТ ОТ ЕПИСКОПСКАТА БАЗИЛИКА НА ФИЛИПОПОЛ
Ключови думи :
коринтски композитен капител, капител с фино назъбен акант, „теодосиански“ капител, двузонен капител с протомета, капител с листа „повеяни от вятъра“Абстракт
Обект на анализ в статията са два капитела от Епископската базилика на Филипопол, които са сред най-луксозните и представителни произведения на ранновизантийската архитектурна скулптура: с фино назъбен акант и вариант на типа с акант, повеян от вятър, но с различна украса на двете запазени страни. Паметниците са с по-малки размери и са принадлежали към второстепенни конструкции в църковния интериор. В хронологично отношение са приблизително синхронни на големите колонни кемпферови и йонийски кемпферови капители, открити в църквата – края на първата половина на V век или VI век.
Различни по обща форма и декоративни схеми, двата капитела от Епископската базилика проявяват общи особености според материала и фината техника, които недвусмислено сочат синхронното им производство и произхода им от императорските ателиeта на остров Проконес в Мраморно море. Така тези капители отразяват настъпващите промени в културните връзки и източници на материали, модели, пластични идеи в града. Капителите са важни и от гледна точка на разпространението на редките типове, към които принадлежат. Други образци от типа с листа, повеяни от вятър, от територията на съвременна България не са известни.