ТЕНДЕНЦИИ В РАЗВИТИЕТО НА ПРЕДЛОЗИТЕ КАТО ЕЛЕМЕНТ ОТ МОРФОЛОГИЯТА НА ЕЗИКА ПРИ ДЕЦА ОТ ПРЕДУЧИЛИЩНА ВЪЗРАСТ С ТИПИЧНО ЕЗИКОВО РАЗВИТИЕ

Автори

  • Арпи Масихи Софийски университет „Св. Климент Охридски“

Ключови думи :

граматика, морфология, предлози, езиково развитие

Абстракт

В предучилищна възраст разбирането на предлозите играе изключително важна роля в езиковото развитие на децата. През този период те се подготвят да влязат в учебната среда и да усвояват по-сложни езикови структури. Изследванията върху усвояването на езика и граматиката са важни за точната диагностика в логопедичната практика. Диагностичният процес е свързан с яснота относно нивото на овладяване на различните аспекти от езиковото развитие на децата в норма. Настоящата статия поставя фокус върху две проби за оценка на декодирането на предложни отношения, част от по-подробно изследване на граматическото функциониране на деца от 5–7-годишна възраст. Пробите целят да оценят разбирането на предлозите и умението за тяхната коректна употреба. Резултатите от пробите показват, че децата от групата на 6–7-годишните се справят по-добре със задачите. От анализа на първичните и статистическите данни се вижда оформянето на подгрупи – „слаба“ и „силна“, като това показва различна степен на овладяване на разбирането и правилната употреба на предлозите при децата с типично езиково развитие от 5–7-годишна възраст.

Авторска биография

  • Автор: Арпи Масихи, Софийски университет „Св. Климент Охридски“

    Асистент, докторант.

    Факултет по науки за образованието и изкуствата, катедра „Логопедия“.

    Научни интереси: езикови нарушения на развитието, aртикулационни нарушения, ранна диагностика и подкрепа на семейството, превенция.

    Контакти: е-mail: masihi@uni-sofia.bg

Файлове за сваляне

Публикуван

20.12.2023