25 години специалност Изобразително изкуство

„25 години специалност Изобразително изкуство“ е проект на катедра „Визуални изкуства“, реализиран с подкрепата на ФНИ на Софийския университет.
Проектът е посветен на юбилея на специалност „Изобразително изкуство“.
В проекта участват преподаватели от катедра „Визуални изкуства“, студени и докторанти от специалност „Изобразително изкуство“ и студенти от специалност „Графичен дизайн“.
Проектът се осъществява през 2019 г.
Ръководител на проекта е проф. дн Лаура Димитрова.
Дейностите по проект „25 години специалност „Изобразително изкуствo“ са отразени на уебсайта на проекта: http://25yearsfinearts.com/
И на фейсбук страницата на проекта: https://www.facebook.com/25yearsfinearts/

Реализирани дейности

Студентски изложби:

• Групова изложба „ХартАрт“ на студенти от магистърска програма „Графичен дизайн“, ФНОИ, 3 етаж, май 2019 г.

От откриването на изложбата „ХартАрт“ на студенти от магистърска програма „Графичен дизайн“

• Групова изложба „От натура към абстракция“ на студенти от специалностите Изобразително изкуство“ и „Графичен дизайн“ – бакалавърски програми, ФНОИ, 3 етаж, май – юни, 2019.

Творби от студентската изложба „От натура към абстракция“

Творби от  студентската изложба  „От натура към абстракция“

• Индивидуална изложба на студентката Анна Икономова, ФНОИ, 3 етаж, октомври, 2019 г.

От изложбата на Анна Икономова

• Индивидуална изложба на студентката Жени Цветкова, ФНОИ, 3 етаж, ноември 2019.

От изложбата на Жени Цветкова

• Групова изложба „Реалност и фантазия“ на студенти от специалностите „Изобразително изкуство“ и „Графичен дизайн“ – бакалавърски програми, ФНОИ, 3 етаж, декември 2019 г. При откриването на изложбата са връчени 3 награди от декана на ФНОИ доц. дн Милен Замфиров на отличили се студенти от специалност „Изобразитело изкуство“: Анна Икономова, Жени Цвткова и Елена Жекова.

От изложбата „Реалност и фантазия“

Изяви на преподаватели от Катедра „Визуални изкуства“:

• Самостоятелна изложба „Хартиени истории“ на проф. дн Лаура Димитрова и проф. д-р Стефан Алтъков в галерия „Алма Матер“ на СУ, май – юни, 2019.

От изложбата „Хартиени истории“

• Изложбата „Пътни бележки“ на проф. д-р Стефан Алтъков и проф. дн Лаура Димитрова в галерия „Атриум“, Белгард, Сърбия.

От изложбата „Пътни бележки“ в галерия „Атриум“, Белград, Сърбия

• Участието в международния арт симпозиум „Love and Understanding with a Message of Peace”, Будва – Бечичи, Черна гора на проф. дн Лаура Димитрова и проф. д-р Стефан Алтъков, септември, 2019 г.

От международния арт симпозиум „Love and Understanding with a Message of  Peace”, Будва – Бечичи, Черна гора

• Изложбата „Пътни бележки“ на проф. дн Лаура Димитрова и проф. д-р Стефан Алтъков в Културния център на гр. Лесковац, Сърбия, септември, 2019.

От откриването на изложбата „Пътни бележки“ в Културния център на Лесковац, Сърбия

• Участие на двама преподаватели (гл. ас. д-р Венцислава Стоянова и ас. д-р Красимира Дренска) в Международния фестивал на съвременното изкуство „Горски резонанс“, Пловдив, 2019.

Творбата на гл. ас. д-р Венцислава Стоянова и ас. д-р Красимира Дренска на Международния фестивал на съвременното изкуство „Горски резонанс“

• Два уъркшопа, ръководени от преподаватели от Катедра „Визуални изкуства“ (проф. д-р Стефан Алтъков и ас. д-р Явор Грънчаров; и проф. дн Лаура Димитрова) в Университет „Онсекиз Март“, Факултет по изкуствата, Чанаккале, Турция, октомври, 2019.

От заниманията (уъркшоп), ръководени от преподаватели от Катедра „Визуални изкуства“ в Университет „Онсекиз Март“, Чанаккале, Турция

• Участие на двама преподаватели от Катедра „Визуални изкуства“ (проф. дн Лаура Димитрова и гл. ас. д-р Венцислава Стоянова) с научни доклади в международната научна конференция „Визуални изследвания“, ВТУ, Велико Търново, октомври, 2019.
  • Изложбата „Незавършени поеми“ на проф. дн Лаура Димитрова и проф. д-р Стефан Алтъков в галерия „БЛОК“, Белград, Сърбия, ноември 2019.

От изложбата в галерия „Блок“, Сърбия

• Групова изложба на преподавателите от катедра „Визуални изкуства“ в галерия „Алма Матер“ на СУ, ноември, 2019. В изложбата участват: проф. д-р Стефан Алтъков, проф. дн Лаура Димитрова, проф. д-р Бисера Вълева, доц. д-р Анна Цоловска, доц. д-р Мая Димчева, доц. д-р Снежина Бисерова, гл. ас д-р Добрин Атанасов, гл. ас. д-р Венцислава Стоянова, ас. д-р Красимира Дренска, ас. д-р Явор Грънчаров. Специални гости на изложбата бяха: доц. Драган Немцов, основател на специалността; проф. д-р Орлин Дворянов и проф. Буян Филчев, дългогодишни преподаватели в катедра „Визуални изкуства“ и инспектора на катедрата Милка Белева.

От групова изложба на преподавателите от Катедра „Визуални изкуства“ в галерия „Алма Матер“