Визуални изкуства
Изложба „Синаптични връзки“ – Йоанна Петкова | живопис | 3 – 14 .06.2024
На 3 юни в галерия „Алма Матер“ се откри самостоятелната изложба на Йоанна Петкова „Синаптични връзки“, курирана от доц. Милена Блажиева – преподавател и ръководител на катедра „Визуални изкуства“ към ФНОИ на Софийския университет. Проектът „Синаптични връзки“ представя живописни произведения на младата художничка Йоанна Петкова, в които човешката фигура, от една страна, е поставена като централен пластичен проблем, а от друга – човекът и човешкото са интерпретирани като своеобразни философски категории. Названието на проекта обиграва понятието синапс, използвано в случая не като научен термин, а по-скоро като метафора, която дава ключ към разбирането на живописта на Йоанна Петкова – живопис, изпълнена с болезнена чувствителност и дълбоко съпричастие към човека, сякаш обречен на непреодолима самота.
Виж повече (НЕ)ВИДИМИ ГРАДОВЕ – полски художници | графика | 17 – 30.04.2024
През 1972 година Итало Калвино публикува прочутия си роман „Невидимите градове”, в който става дума за въображаеми пространства. В книгата Калвино описва несъществуващи места – град, в който хората не се разпознават един друг, град в който всеки ден всичко се случва отново или град, построен върху съня, сънуван от множество хора. В едно свое интервю авторът отбелязва, че се интересува от градовете, защото в тях става все по-сложно да се живее, подчертавайки необходимостта да преосмислим нашата връзка с пространствата на града. Изложбата представя графики, изпълнени от преподаватели, докторанти и студенти от Института за изящни изкуства в Чешин, към Университета на Силесия. Произведенията са вдъхновени от архитектурата и историята на някои силезийски градове: Катовице, Чешин, Миколов, Ченстохова. В някои от графиките са изобразени и места, които са извън Силезия – например Прага или пък пространства, които са напълно въображаеми. Работите са изпълнени в техниките на повърхнения, дълбокия и високия печат. Изложбата препраща към темата за genius loci, за привързаността към мястото и към корените ни..
Виж повече „Пратеници на съдбата“ – проф. д-р Орлин Дворянов | живопис | 18 – 30.03.2024
Експозицията визира персонажи и събития описани в последната книга на автора „Моите пърформанси. Ъндърграунд групите „Кукув ден“ и „ДЕ“, чиято премиера се състоя на откриването на самата изложба. Живописните творби са създадени през последните две години, паралелно с писането и на книгата. Те синтезират по художествен начин преживяванията и спомените на автора за периода свързан с 80-те години на ХХ век.
Виж повече Изложба „Четири измерения“ | 05.03. – 15.03. 2024
Изложбата „ЧЕТИРИ ИЗМЕРЕНИЯ“ представя началото на творческия път на четирима млади автори в сферата на живописта. Произведенията на всеки от тях се отличават с индивидуален стил, тематика и художествен усет. Някои от авторите работят в сферата на традиционната, а други –на дигиталната живопис. Вглеждайки се в работите на тези студенти, можем да разберем какво вълнува младите хора и каква естетика влече бъдещето поколение художници. В изложбата са включени портрети, пейзажи, абстрактни композиции. Интерпретации на човешките отношения, на родни и чужди места, на посланията на звездите. Четиримата автори се различават неизмеримо много един от друг и тяхната колективна изложба съвсем ясно ни показва това. Творчеството на всеки от тях сякаш ни праща в различно измерение и ни дава нов поглед за света.
Виж повече Изложба „Дух и материя – инспирации“ | 9 – 20 януари 2024 г.
Изложбата обединява произведения, създадени в рамките на три различни уъркшопа, инициирани от ателие „Скулптура“ към катедра „Визуални изкуства“ (Факултет по науки за образованието и изкуствата), ръководено от проф. д-р Анна Цоловска и гл.ас. д-р Николета Иванова-Стоимирова. Концептуалната рамка на изложбата поставя пред участниците условието художествените реализации да съчетават два или повече материала.
Виж повече ГРАНИЦИ НА ТРАНСФОРМАЦИЯТА – Венцислава Стоянова | 15.12.2023 – 05.01.2024
На 15 декември 2023 г. в галерия „Алма Матер“ се откри изложбата „Граници на трансформацията“ на Венцислава Стоянова, главен асистент по „Теория на художествения образ“ към Катедра „Визуални изкуства“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата.
Виж повече ХАРТИЯ ОРНАМЕНТИ ФРАГМЕНТИ – Красимира Л. Дренска | 04 – 13.12.2023
Изложбата „ХАРТИЯ ОРНАМЕНТИ ФРАГМЕНТИ“ представя най-доброто от произведенията на Красимира Л. Дренска, създадени в периода 2016 – 2023 г. Селекцията е организирана в три основни раздела, съобразно преобладаващата техника на създаване, а именно: рециклирана хартия, смесени техники, с живописни и колажни елементи и компютърно генерирана графика. Фокусът в изложбата е хартията, която за авторката е най-подходящата възможност за изразяване на творчески идеи.
Виж повече Изложба „Бижута в капан“ – Пьотр Швец | 16 – 31.11.2023
На 16 октомври 2023 г. в галерия „Алма матер“ се откри изложбата „Бижута в капан“ с автор Пьотр Швец, професор и заместник ректор на Университета „Магдалена Абаканович“, Познан, Полша.
Виж повече Проект „Графичната образност – нова реалност“ / Project “Graphic Imagеry – a New Reality”
Проектът „Графичната образност – нова реалност“ е международен и се фокусира върху графичния образ с присъщата му специфика и еволюция през призмата на националните художествени школи и персоналния език; върху неговите проявления на територията на оригиналната графика и на арт книгата. Той се осъществява с финансовата подкрепа на ФНИ на СУ „Св. Климент Охридски“. Партньори в организирането на проекта са Силезки университет в Катовице, Полша, Фондация „Графейн“ от Нидерландия и Национална Художествена Академия, София. Ръководител на проекта е доц. д-р Снежина Бисерова.
Виж повече Виртуална изложба „МЕТАФОРА“
„МЕТАФОРА“ Онлайн изложба на пластики от „Ателие скулптура“ на студентите от магистърската програма „Педагогика и семиотика на изобразителното изкуство“ към СУ „Св. Климент Охридски“ с преподавател: проф. Анна Цоловска.
Виж повече Виртуална изложба „Пътни бележки/Кръстопътища“
Изложбата е част от проекта „АRTел“ на катедра „Визуални изкуства“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд научни изследвания на Софийски университет. Ръководител на проекта е гл. ас. д-р Красимира Дренска.
Виж повече Проект „ЕКО-арт / АРТ-еко“
Проектът „ЕКО-арт/АРТ-еко“ насочва към връзката екология-изкуство. В проекта участват преподаватели от СУ „Св. Климент Охридски“, България; ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, България; Националната художествена академия, България; Академията за изкуства „Владислав Стшемински“, Лодз, Полша; Универитет „Онсекиз март“, Чанаккале, Турция, студенти и докторанти и възпитаници на СУ "Св. Климент Охридски", България и Универитет „Онсекиз март“, Чанаккале, Турция. Ръководител на проекта е гл. ас. д-р Явор Грънчаров от катедра „Визуални изкуства“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата на СУ „Св. Климент Охридски“. Проектът се реализира с подкрепата на Фонд „Научни изследвания“ на СУ „Св. Климент Охридски“.
Виж повече Виртуална изложба „Ориентири“
Изложбата „Ориентири“ включва серия от шест дигитални творби на Явор Грънчаров. Идеята за изложбата е породена от постоянното търсене на автора да използва различни начини за художествено изразяване и визуализиране на идеите си, чрез преплитането на традиционното изкуство с графичния, и 3D дизайна. Авторът има за цел да представи своите творби по съвременен начин, служейки си със специализиран софтуер и прилагайки една от тенденциите в графичния дизайн – Low-Poly (нискополигонен дизайн), за която са характерни минимализъм и креативна стилизация на образи и фигури. Изложбата е реализирана по проект „Арт инициативи 2020 (Глобално и локално)“, с ръководител проф. дн Лаура Димитрова.
Виж повече Виртуална изложба „В графичното ателие“
Настоящата изложба представя част от колекцията „Графични учебни задачи“, събирана през годините от преподавателите по дисциплината „Графика и технологии“ в катедра „Визуални изкуства“ – доц. Александър Станев, проф. Буян Филчев, Атанас Василев, доц. д-р Снежина Бисерова. Колекцията включва над 1300 графични произведения, разпределени в разделите висок, дълбок механичен, дълбок химичен, повърхнен и дигитален печат, смесени техники и арт книги. Изложбата е част от проекта „В графичното ателие“, финансиран по програмата на МОН за „Млади учени и постдокторанти“ с ръководител ас. д-р Цвета Петрова.
Виж повече ART гументи 2020
Фонд научни изследвания Софийски университет “Св. Климент Охридски” ФНОИ Катедра “Визуални изкуства” ръководител на проекта - проф. д-р Бисера Вълева. FaceBook страница на проекта: АРТ-гументи https://www.facebook.com/ART.efakti.2019
Виж повече Проект „Арт инициативи 2020 (Глобално и локално)“
„Арт инициативи 2020 (Глобално и локално)“ е проект с международно участие, подпомагащ организирането на художественотворчески изяви на преподаватели и докторанти от Катедра „Визуални изкуства“ и на студенти от специалностите „Изобразително изкуство“ и „Графичен дизайн“ през 2020 г. Ръководител на проекта е проф. дн Лаура Димитрова. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на ФНИ на СУ. По проекта са реализирани множество артистични изяви, които може да бъдат видени на неговия уеб сайт (artinitiativesproject.com).
Виж повече Виртуална изложба „Пепел и прах (фрагменти)“
Завършващата изложба „Пепел и прах (фрагменти)“ на Бисера Вълева, от проект „ARTгументи“, е подготвяна за пространството на галерия Алма Матер. Проектът „АRTгументи“ се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд научни изследвания на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, реализира се от катедра „Визуални изкуства“ към Факултет за науки за образованието и изкуствата, с ръководител проф. д-р Бисера Вълева.
Виж повече Проект „Графични Трансформации“ 2020
Проектът „Графични Трансформации / Цифрови и хибридни графични техники/“ стартира през 2018 година и се разполага на територията на графиката и арт книгата. В поредица от изложби в рамките на форума се изследват най-актуалните тенденции в съвременното графично изкуство, включващи дигиталните технологии, едновременно и в съпоставка с резултатите от учебния процес и от творческата практика на преподаватели, студенти и докторанти от Софийския университет, от НХА, както и от водещи висши художествени училища в Канада, Полша, Хърватия. Ръководител на проекта е доц. д-р Снежина Бисерова.
Виж повече Виртуална изложба „Пътища“
Катедра „Визуални изкуства“ на ФНОИ дължи своето съществуване на инициативата и усилията на доц. Драган Немцов, като първи ръководител на катедрата, и проф. д-р Георги Бижков, като Декан на ФНПП през 1994 г. Така, след няколко преименувания през годините, спрямо направленията в изкуствата, през 2020 г. катедра „Визуални изкуства“ се състои от преподаватели, които работят в основни направления във визуалните изкуства днес и се реализират успешно в областите на художествените си интереси. Представяната изложба показва различните творчески пътища и посоки на художниците от катедра „Визуални изкуства“ на ФНОИ. Куратор на изложбата, проф. д-р Бисера Вълева
Виж повече ArtNet
ArtNet – изкуството свързва е проект на катедра „Визуални изкуства“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Автор и ръководител на проекта е проф. дн Лаура Димитрова. Целта на проекта е да свърже художници-преподаватели, докторанти, млади учени, както и художници и изкуствоведи от различни държави, различни висши училища по изкуство, културни центрове, организации, арт галерии, като даде възможност на участниците в проекта за изява, за споделяне на виждания и опит. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на ФНИ на СУ и обхваща 3 последователни години – 2016, 2017, 2018.
Виж повече 25 години специалност Изобразително изкуство
„25 години специалност Изобразително изкуство“ е проект на катедра „Визуални изкуства“, реализиран с подкрепата на ФНИ на Софийския университет. Проектът е посветен на юбилея на специалност „Изобразително изкуство“. В проекта участват преподаватели от катедра „Визуални изкуства“, студени и докторанти от специалност „Изобразително изкуство“ и студенти от специалност „Графичен дизайн“. Проектът се осъществява през 2019 г. Ръководител на проекта е проф. дн Лаура Димитрова.
Виж повече Проект за каталог на катедра „Визуални изкуства“
Проектът е финансиран от ФНИ на СУ чрез средствата на фонда за издателска дейност през 2018 година. Каталогът е посветен на 25 годишнината на специалност „Изобразително изкуство“ през 2019 година.
Виж повече